3 minutes reading time (621 words)

Panoramio fotoğraflarını Joomla sitenizde gösterin

Panoramio fotoğraflarını Joomla sitenizde gösterin

Konum bazlı fotoğraf ekleme ve takipçileriniz ile paylaşma servisleri arasında yer alan bir Google hizmeti olan Panoramio Google Earth ile entegrasyonu ile hayli kullanışlı bir servis. Çekilen resimlerin konumu itibari ile etiketlenip ayrıca konum bilgisi ile beraber paylaşılması sonucu dünyada bir çok bölgeye ait resimleri bulabildiğimiz çok geniş bir veritabanına sahip. Tabi bu servisi ilginç kılan en önemli sebep resimlerin Google Earth servisi üzerinden de görüntülenebilmesi.

Panoramio'ya resim eklemek için bir Google hesabınız olması yeterli, http://www.panoramio.com adresinden giriş yaparak hesabınız üzerinden bu veritabanına resimler ekleyebilirsiniz. Zaten bu servisi kullananlardansanız veya yeni kullanıcı olarak kullanmaya karar vermişseniz o zaman yazımızın bundan sonraki kısmı muhtemelen ilginizi çekecektir.

Bu yazımızda sizlerle eklentisiz olarak Panoramio'da yüklemiş olduğunuz resimlerin çeşitli gösterim metodları ile beraber Joomla sitenize nasıl ekleyeceğinizi anlatmaya çalışacağım. Panoramio API bağlantısına tıkladığınızda servis ile ilgili widget oluşturma kaynağına erişebilir, burada yer alan bir çok widget çeşidinden faydalanmak sureti ile sitenize ekleyebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle sitenizin modül alanının ebatları ile ekleyeceğiniz Panoramio widget'inin uyumlu olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Zaten yazımızın devamında bu detaylar ile beraber Joomla sitenize ekleme işlemini detaylıca bulabileceksiniz.

Panoramio API sayfasında gayet zengin gösterim metodları ile beraber bu metodlar "/wapi/template/" bağlantısı ile ilişkilendirilerek fonksiyon açısından sınıflandırılmış. Mesela sizler Panoramioa hesabınızdaki resimleri göstermek istediğinizde "/wapi/template/photo.html?user=12345" şeklindeki temayı Panoramio sayfasındaki hesabınıza girdiğinizde tarayıcı adres satırında yer alan "http://www.panoramio.com/user/5068238" kullanıcı ID numaranızı alarak eklemek sureti ile çekebilirsiniz.

Yahut sizin dışınızdaki kullanıcıların tümünün eklemiş olduğu ve etiketlediği resimleri göstermeyi istediğinizde "/wapi/template/photo.html?tag=istanbul" örneğinde olduğu gibi istanbul ile etiketli tüm resimleri çekebilirsiniz. Panoramio API sayfasında tema (gösterim türü)'lar hakkında bir çok açıklama mevcut. Sizler istediğiniz şekilde bu temalara ait örnek kodları düzenleyebilir ve kendinize uyarlayabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu temalardan herhangi bir tanesi ile nasıl çalışacağımızı ve Joomla sitemize modül olarak nasıl ekleyeceğimizi örneklendirelim. Panoramio API sayfasında bizim seçtiğimiz tür "Slideshow" seçeneği olacak, bu seçeneğe ait kodların düzenlemesi ve sitemize eklenme aşamasına kadar ayrıntılı bir şekilde yazımızın devamında paylaşacağız.

Panoramio modülü oluşturma 5

İlgili sayfadan ekran görüntüsü olarak aldığımız yukarıdaki resimde Panoramio widgetimizin slayt şeklindeki gösterimde olacağını görmekle beraber hemen üstünde bu gösterimi sağlayacak kodları görebiliriz. 450x400 piksel boyutlarındaki slayt gösterim widgetini dilediğimiz ebatlara göre düşürüp yükseltebiliriz. Her şeyin sayfada ilgili fonksiyonun kodunda yer aldığını görüyoruz.

Bizim bu kodda yapacağımız işlem kendi Panoramio hesabımızdan yüklediğimiz resimlerin gösterimini sağlayan bir slayt olacağından "user" sonrasında kendi kullanıcı ID'mizi girmek olacak.

Kodun orjinali;

<iframe   src="http://www.panoramio.com/wapi/template/slideshow.html?user=7&amp;width=450&amp;height=400&amp;delay=6.5"   frameborder="0" width="450" height="400" scrolling="no" marginwidth="0" marginheight="0"></iframe>

Olduğunu görüyoruz, biz bu kodu kendimize göre düzenleyeceğiz ve aşağıdaki şekilde yapacağız;

<iframe   src="http://www.panoramio.com/wapi/template/slideshow.html?user=5068238&amp;width=400&amp;height=350&amp;delay=4.5"   frameborder="0" width="400" height="350" scrolling="no" marginwidth="0" marginheight="0"></iframe>

Öncelikle yükseklik ve genişlik ayarlarını sitemizdeki ekleyeceğimiz modül alanına (bu içerik de olabilir) uygun piksel değerlerini girdik, slaytta yer alan resimlerin geçiş gecikme süresini saniye olarak düşürdük ve kendi kullanıcı ID'mizi girdik.

Panoramio sayfası ile ilgili olarak yapacağımız işlemin hepsi bu kadar, düzenlediğimiz kodumuzu alıyoruz ve şimdi Joomla yönetim panelimize giriyoruz.

Panoramio modülü oluşturma 1

"Eklentiler >> Modül Yöneticisi" menüsünden site modüllerimizin bulunduğu alana erişiyoruz ve ardından resimde de görüleceği gibi "Yeni" butonuna tıklayarak yeni bir modül oluşturma işlemine başlıyoruz.

Panoramio modülü oluşturma 2

Oluşturmak istediğimiz modül türünü karşımıza gelen bu sayfadan "Özel HTML" olarak belirlemek için tıklıyoruz.

Panoramio modülü oluşturma 3

Modülümüze bir isim belirleyip temamıza uygun modül pozisyonlarından bir tanesini belirledikten sonra üstte yer alan "Özel Biçimlendirilmiş Çıktı" sekmesine tıklıyoruz.

Panoramio modülü oluşturma 4

Panoramio API sayfasından alıp özellikle kullanıcı ID numarasını düzenlediğimiz kod kümesini yazı editörümüzdeki gelişmiş editörü kapatarak ekliyoruz. Ardından yine sol üstte yer alan "Kaydet & Kapat" butonu ile kaydederek site ön yüzüne gidip seçtiğimiz modül alanındaki Panoramio widget'ini kontrol ediyoruz.

Panoramio modülü oluşturma 5

Eğer her şeyi doğru bir şekilde yapmışsak Panoramio hesabımızdan eklediğimiz resimlerin slayt şeklinde gösterileceği bir modülü sitemize kazandırmış oluyoruz. Bu şekilde API sayfasındaki tüm tema çeşitlerini kullanarak farklı gösterimlere sahip modüller hazırlayabilir ve bunları istersek modül olarak değil de içeriklerimizde de yayınlayabiliriz.

0
JoomlaDay Johannesburg - South Africa
The Power of Twitter
 

Comments

Already Registered? Login Here
No comments made yet. Be the first to submit a comment

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://magazine.joomla.org/