3 minutes reading time (536 words)

Joomla 3.0 SEO ipuçları

Joomla 3.0 SEO ipuçları

Joomla içerik yönetim sisteminin SEO /SEF yapısındaki gelişmeleri tanımak için bile olsa Joomla 3.0 sürümünü kullanmayanların deneyimlemesi gerektiğine inanıyorum. Günümüzde websiteleri, arama motorlarının sürekli gelişen ve değişen algoritmalarına uyum sağlamak zorunda, hal böyleyken Joomla kullanan websiteleri mümkün olduğunca en yüksek sürümü kullanmaları bu uyum için atılacak en iyi adım olacaktır.

Joomla 3.0 ile bazı yararlı Joomla uyumlu eklerinin de yayımlanması ile beraber SEO konusunda dahan iyi bir deneyim sunmayı vaadediyor. Joomla 1.5 / 2.5 için birbirinden fonksiyonel ve bir o kadar da yararlı SEO eklentileri mevcuttu Set Generator Tag, SEOSimple, SEO Pagination, JoomSEF, J!Redirect 301, SH404sef bu eklentilerin en tercih edilenleri olmuştu.

Joomla 3.0 ile de SEO'ya olumlu katkısı olacak uyumlu eklentiler SEO Glossary, SEO- Generator (Joomla 1.5 - 3.0), Easy Frontend SEO (EFSEO), SEF Translate, ByeByeGenerator olarak sayılabilir. Tabi bu eklentilerin arasına kısa zamanda yenilerinin geleceğini de bilmek bu konuda Joomla'ya olan güveni biraz daha arttırıyor. Bu eklentileri Joomla eklenti dizininde bulup test etmenizde yarar var.

Şimdi dilerseniz basit ama etkili bazı SEO ipuçlarını Joomla 3.0 siteleriniz için önerelim;

Joomla 3.0 SEO

Genel yapılandırma ayarlarında her Joomla sitede olduğu gibi yapılması gereken ilk işlem SEO ayarlarını düzenlemek. Bunun için arama motoru uyumluluğu, rewrite aktifleştirme (sunucumuz destekliyorsa) olarak tanımlayabileceğimiz ilk iki seçeneği aktif ediyoruz. Bağlantıların sonuna ".html" gelmesini arzu ediyorsak Suffix özelliğini de devreye sokabiliriz ancak bu o kadar da gerekli bir özellik değil.

1 - İçerik başlığı oluşturma

Bir websitesinin SEO için uygunluğu içeriklerinden başlar, içeriklerinizde kullanacağınız başlığın içeriğinizi özetleyen alakalı olmasına özen gösterin. En azından içeriğinizde geçen bazı anahtar kelimeleri içeren başlık seçmek her zaman yapılacak en önemli işlemdir.

2 - Sayfanızda çok fazla anahtar kelime kullanmayın

İçerikleriniz belli bir mantık üzerine yazılırken aynı şekilde öne çıkarmak istenilen anahtar kelimeleri de içermelidir. Ancak bu işi abartmadan yapmakta fayda var, yoksa kelime spamı yapmış olarak algılanmak istemezsiniz diye düşünüyorum. Anahtar kelime seçimlerini de Google Adwords, Word Tracker araçlar üzerinden yapıp ona göre belirlerseniz iyi bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz.

3 - Joomla siteniz için meta anahtarları kullanın

Genel yapılandırma ayarlarında bulunan sitenin ana sayfasına ait meta anhatarlarını ve açıklamasını mutlaka doğru bir şekilde yapılandırın. Standart olarak meta açıklaması, site başlığınızla alakalı olması gerektiği gibi kullanılacak meta kelimeleri de aynı şekilde açıklama, site başlığı ve içeriklerinizin ortak noktalarını vurgulayaak şekilde yapılmalı. İçerikler için meta açıklama ve meta anahtarlarını da aynı mantık üzere mutlaka oluşturun ve özenli olun.

4 - Bol miktarda iç ve dış bağlantı alın

Bol miktarın da bir sınırı olduğunu aklınızın bir köşesinde tutarak içeriğinizle doğru orantılı sitelerden bol bol bağlantı almak iyidir. Tabi bunları yaparken periyodik cetveliniz olsun ve zamana yayarak yapmak doğal olmayan linkler için bile faydalıdır. Konu içinden başka konulara ve içeriklere gerektiği şekilde linkler vererek site içi dolaşımı rahatlatacağınız gibi aynı zamanda iç backlinkler oluşturmanız önemli.

5 - Vazgeçilmez unsur Google site haritası

Site içeriğinizi barındıran ve bunu arama motorlarına sunan güncel bir xml site haritası olmazsa olmazlardandır. Google'ın sitenizi daha hızlı indexlemesi için bunu webmaster araçlarından da göndermek sureti ile tanıtmalısınız. Az çeriğiniz varsa bu işlemi online yapan siteler mevcut, http://www.xml-sitemaps.com/ bunlardan sadece bir tanesi. Çok fazla içeriği olan siteler Joomla 3.0 için uyumlu SEO eklentilerini kullanabilirler.

1. SEO Glossary:
2. SEO- Generator (Joomla 1.5 - 3.0):
3. Easy Frontend SEO (EFSEO):
4. SEF Translate:
5. ByeByeGenerator:

Faydalanılan kaynak: smartaddons

0
The Joomla Translation Experience
 

Comments

Already Registered? Login Here
No comments made yet. Be the first to submit a comment

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://magazine.joomla.org/