Joomla Sitenize'de Bahar Gelsin

Written by | 01 June 2011 | Published in 2011 June
Bu sene adeta kış bitmek bilmedi ve baharın o gülen yüzü istikrarlı bir şekilde bizden yana dönmediği şu günlerde yine de baharın gelişinin ilk müjdecisi olan çiçekler ve çiçeklenen ağaçlar içimizi bahar sevinci ile doldurmaya başladı. Tıpkı evimizi bahara hazırlamak adına bakım ve boyasını yaptığımız gibi joomla ile hazırladığımız web sitemiz içinde şöyle güzel ve pek de yorucu olmayan bir bahar bakımı yapmaya ne dersiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim, öyleyse aşağıdaki 6 adımdan oluşan bahar bakımını joomla web sitelerimiz için yapmaya başlayalım. Böylelikle websitemiz de çiçek açsın ve sanal ortamdaki evimizin içine de güneşin girmesini sağlamış olalım;

1 - Joomla sitemizin sürümü güncel mi?

Her işin başı güven her sitenin en ihtiyaç duyduğu da olabilecek en iyi şekilde güvenli olmasıdır. Bunun yolu da ilk olarak kullandığımız joomla sürümünün en güncel sürüm olup olmadığı ile alakalıdır. Bilindiği gibi sürüm güncelliği tespit edilen joomla çekirdek kod yapısında yer alan güvenlik açıklarının kapatılması üzerine yapıldığından her zaman en son sürüm joomlaya sahip olmak azami güvenlik için vazgeçilmez unsurların başında gelir. Üstelik bu güncellemeyi joomla'nın yönetim panelinden sadece bir kaç tıkla yapabilmenin rahatlığı belki de bahar rehavetinde olan bizlerin bile üşenmeden yapabileceği bir çalışma olsa gerek. Sadece sürüm güncellemesi için geliştirilen özel bir joomla eklentisi olan Update Manager ile yönetim panelinizden bir kaç tıkla sürümünüzü kontrol etmekle beraber varsa yeni sürüme de güncellemeyi otomatik olarak yapabilirsiniz.

2 - Yüklü eklentilerin kontrolü

Joomla'nın çekirdek kod yapısının güvenliği için güncel sürüm kullanmanın öneminden sonra 3. parti eklentiler dediğimiz joomlamıza yüklediğimiz bileşen, modül, plugin gibi eklentilerin güncellikleri de en az joomlanın sürüm güncelliği kadar önemlidir. Sitemizde yüklü olan eklentileri yönetim panelimizdeki "Eklentiler >> Ekle/Kaldır" kısmından gierek sürüm numaralarını aldıktan sonra eklentilerin geliştiricisi olan sitelerden sürüm kontrolünü mutlaka yapmalıyız. Unutmayın, hacklenen joomla sitelerin %98'i güncel olmayan ve açığı olan eklentiler nedeniyle gerçekleşmektedir.

3 - Temanızın sürümünü kontrol ettiniz mi?

Genelde joomla çekirdek sürümü ile eklentilerin sürümlerinin kontrolünü yapanların bile atladığı bir diğer husus da kullanılan temanın sürümünün kontrolüdür. Joomla sürümünün güncellenmesi ile beraber kimi zaman çekirdek kodlarda da yapılan değişiklikler bazı temalar için uyum sorunu oluşturabiliyor. Bunu da en iyi takip edebileceğimiz yer temanın üreticisine ait destek sitesi olacaktır. Özellikle html klasörü ve içinde bileşen, modül vb. eklentilerin umursamazlık (override) için kullandığı dosyaları varsa güncellenen eklentilere ait değişiklikler bu dosyalarda da değişiklik yapmayı gerektirebilir. Bu nedenle temanın üreticisi tarafından geliştirilmiş yeni düzenlemelere sahip olmak için temamızın da güncellenmesi gerekebileceğini unutmayalım.

4 - Düzenli yedek alıyormusunuz?

Yedek, bir webmaster için projesinden sonra gelen hemen hemen en önemli çalışmadır. Telafi edilebilecek her sorun aslında sorun olmaktan çok ek olarak biraz uğraşma anlamına gelir. Tabi bunun gerçekleşmesi için yani sorunları telafi için en etkin yol da yedekli çalışmaktır. Özellikle de sık sık güncellenen ve içeriği her gün değiştirilen bir websitesine sahipseniz günlük yedeklerin de önemi aynı oranda artacaktır. Üstelik elinizin altında Akeebabackup adında bir yedekleme eklentisi varsa bu konuyu da düşünmeye ihtiyacınız bile olmayacaktır. Özellikle günlük yedek alınmayan hosting kullanıcısıysanız bu eklenti sizin de favoriniz olacaktır. Dünyada en değerli şey vakit ve emektir, yedek konusunda titiz davranmanız aynı zamanda kendi emeğinize sahip çıkma ve değerli vaktinizin heba olmaması adına yapılacak en önemli işlerin başında gelir.

5 - Gereksiz eklenti ve temalardan kurtulun!

Bazen her şeyi bilerek yapmayız ve bazen de bilmek adına yaparız ki joomlanın tema ve eklenti deposunun ne kadar zengin olduğu düşünülürse deneme anlamında bir çok eklenti ve tema yüklediğimiz olmuştur. Özellikle sisteme yüklü olan eklentiler her ne kadar kullanmadığımız ve pasif hale getirdiğimiz eklentiler olsa da bunlar sistemimize ek yük getirir. Özellikle aktif olmasa da modüller ve pluginler her site açılışında sahip oldukları javascript vb. dosyaları sayfaya yüklerler. Ayrıca sistemi yorduğu gibi potansiyel güvenlik açığı oluşturma ihtimalleri de yüksektir. Bu nedenle kullanmadığınız eklenti ve temaları sisteminizden tamamen kaldırmak, denemeleri de yerel sunucuda yapmak daha uygun olacaktır.

6 -Joomla 1.6 sürümüne geçiş

Belki de baharın iç ferahlatıcı havasını sitenize getirmenin en güzel yollarından bir tanesi de mevcut joomla sürümünüz Joomla 1.6 değilse bu sürüme sitenizi taşımak olacaktır. Henüz bu konuda eklenti geliştiricileri ellerini çok hızlı tutmuyor olsa da yine de Joomla 1.6'ya uyarlanan ve kararlı bir şekilde joomla 1.6'da çalışan bileşenleri bu bağlantıdan kontrol edebilir ve çok fazla eklenti içermeyen sitelere sahipseniz Joomla 1.6'ya geçmeyi tercih edebilirsiniz. Joomla 1.5 sitenizi Joomla 1.6'ya taşıma noktasında bu yazımızdan da faydalanabileceğinizi unutmayın.

Uzun bir kış döneminin ardından baharın sıcaklığını sitelerinize de taşımak adına yaptığımız bu altı öneri ile en azından şu anda kullanmakta olduğunuz sitenizden aldığınız keyfi katlayacağınızı garanti edebilirim. Sorunsuz ve mutlu günler dileğiyle...

Related Video

Read 17799 times Tagged under Turkish
Mehmet YAZICI

Mehmet YAZICI

Mambo serüveni ile başladığım içerik yönetim sistemleri merakım Joomla! ile devam etti. Uzun yıllar Türk Joomla! kullanıcılarına hem bu sistemi sevdirmek hem de kullanımını yaygınlaştırmak adına destek verdim. Ortak bir platformda çıkardığımız Joomla Kitabı ile süslenmiş bu serüven kişisel olarak önemli dergilerde Joomla hakkındaki yazılarım ile devam etti. Halen kişisel blogumdan yazılarımı sürdürmekteyim