Hoşgeldin Joomla! 1.7 Güle Güle Joomla! 1.6

Written by | 01 July 2011 | Published in 2011 July
Genellikle evimize misafirliğe gelenlere hitaben "ateş almaya mı geldin?, biraz daha otursaydın!" şeklinde, gelişi ile gideceği zamanı birbirine çok yakın olması halinde kullandığımız bir deyim şimdi Joomla! 1.6 için kullanılır oldu. Bize getirdiği ayrıntılı kullanıcı yönetimi, giriş seviyelendirme özelliği, iç içe kategori sistemi, yönetilebilir linkler ve henüz kullanamasak da tek tık ile sistemde yüklü eklentilerin otomatik güncelleştirilmesi gibi yeniliklerle bizlerde özel bir yeri olmuştu. Bu nedenle de gelişi ile gidişi arasındaki zaman farkının azlığı bize bu deyimi ister istemez hatırlatıyordu. Ancak Joomla! 1.6, kendisine atfedilen misyonu başarı ile tamamlamak ve bizleri Joomla 1.7 sürümüne daha hafif ve sorunsuz bir şekilde taşımak için son kez Joomla! 1.6.4 olarak geçtiğimiz gün yayınlandı.

Güvenlik güncellemesi dışında artık Joomla 1.6.4 sürümünden sonra bir başka sürümünü göremeyeceğimiz Joomla 1.6 yerini, uzun zaman bizlerle birlikte olacak Joomla! 1.7 sürümüne terketmiş oldu. Yine geçtiğimiz gün yayınlanan Joomla 1.7 Beta 1 sürümü ile Ağustos ayı içinde Joomla 1.6'ya resmen güle güle diyeceğimiz de duyurulmuş oldu.

Henüz Joomla kullanıcılarının büyük bir kısmı sitelerini o ya da bu sebeplerle Joomla 1.6 sürümüne yükseltmemiş, halen Joomla 1.5 sürümü ile yollarına devam etmekteler. Ancak Joomla 1.6 sürümünün bile bizlere veda ediyor oluşuna bakıldığında Joomla 1.5 kullanıcıları, Joomla 1.7 geçişine şimdiden hazırlanmaları gerekliliğini ortaya koyuyor. Zaten bundan sonraki süreçte Joomla! eklenti geliştiricileri de önlerini biraz daha rahat gördüklerinden Joomla! 1.7 uyumlu eklentilerin geliştirilmesine hız verecek mevcut eklentilerin de uyumluluğu konusundaki çalışmaları hızlanacaktır.

Joomla'nın Bundan Sonraki Gelişim Süreci

İlk olarak Temmuz ayı içinde (muhtemelen 19'unda) Joomla 1.7.0 kararlı sürümü ile tanışmış olacağız. Hemen akabinde Ağustos ayı içinde Joomla 1.6 sürümüne tamemn veda etmiş olacağız ki daha önce de belirttiğimiz gibi olası güvenlik açıklarının kapatılması dışında herhangi yeni bir sürümünü göremeyeceğiz. Uzun yıllardır kullanılan Joomla 1.5 sürümü Nisan 2012'ye kadar desteği devam edecekse de bu tarihten sonra artık Joomla 1.5 sürümü de tamamen emekliye ayrılmış olacak.

Tabi Nisan 2012 diye bakıldığında arada daha uzun bir zamanın olduğu düşünülebilir ancak hem Joomla 1.7 serisinin getireceği yeni özelliklerden yararlanmak hem de sitelerimizi daha özgün bir Joomla sürümüne terfi ettirmek için şimdiden planlama yapmak en doğru hareket olsa gerektir.

Joomla 1.5 Sürümünden Joomla 1.7 Sürümüne Terfi?

Yazımızın başlarında da vurguladığımız gibi Joomla 1.6.4 bizleri Joomla 1.7 sürümüne taşıyacak bir köprü niteliğinde olacak. Joomla 1.5 tabanlı sitelerimizi öncelikle Joomla 1.6.4 sürümüne terfi ettirecek ve Joomla 1.6.4 sürümü üzerinden de otomatik olarak Joomla 1.7 sürümüne kolaylıkla geçişi tamamlayacağız. Tabi bu arada zaten Joomla 1.5'ten Joomla 1.6'ya sitelerini çoktan taşımış olan kullanıcılar bir adım önde olarak bu süreci çok daha kolay aşmış olacaklar. Joomla 1.5 sürümünden Joomla 1.6 sürümüne geçiş daha önceki yazılarımda da sıklıkla vurguladığım üzere jUpgrade bileşeni ile otomatik olarak yapılacak.

Hemen ardından da Joomla 1.6.4 sürümüne yükseltilmiş sitelerini otomatik olarak Joomla 1.7'ye yönetim panelinden yükseltecek olan kullanıcılar eğer daha önce Joomla 1.6 sürümüne geçmişlerse kullandıkları eklentiler tam uyumlu olarak Joomla 1.7'de kullanabilecekler.

Joomla 1.7 Bizlere Neler Getiriyor?

Joomla 1.7'nin önemli yenilikleri ile Joomla 1.6 sürümünde büyük bir bölümü ile zaten tanışmıştık. Joomla 1.6 ile eklenti yönetimine getirilen yenilik olan eklentilerin otomatik olarak sürüm denetiminin yapılması ve yeni sürümlere güncelleme özelliği etkinleşerek artık güncellemeler sorun olmaktan çıkıyor. Bunun dışında Joomla 1.7 kararlı sürümde "captcha" diye adlandırılan güvenlik kodu uygulaması plugin olarak ReCaptcha ve SecurImage destekli olarak gelecek. Toplu eposta gönderiminde istenen kullanıcılar gözardı edilerek diğer kullanıcılara toplu eposta gönderimi yapılabilecek. Bilindiği gibi önceki sürümlerde sadece belirlenen kullanıcı gruplarına eposta gönderilirken artık ilgili grupta yer alan ve eposta göndermek istemediğimiz kullanıcıları çıkarabileceğiz. Bu ve daha bir çok yenilik, geliştirme Joomla 1.7 ile tanışacağımız yeni özellikler olacak ki yapılan geliştirmeler sadece bunlarla sınırlı değil. İlerleyen günlerde Joomla 1.7 ile gelen tüm yenilikler için ayrı bir yazı kaleme alıp tüm yönleri ile yenilikleri ele almayı düşünüyorum.

Sonuç Olarak Şimdi Ne Yapıyoruz?

Sadede gelecek olursak, henüz bu yazı yayınlandığında Joomla 1.7.Beta 1 sürümü yayınlanmış ve beta olması nedeniyle de Joomla 1.7 sürümünü sadece deneme ve getirdiği yenilikleri test etme amacı ile kullanmanızı öneriyoruz. Ancak halen Joomla 1.5 sürümlü site sahibiyseniz bu durumda Joomla 1.6.4 sürümüne geçişi için çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. En azından yakında yayınlanacak olan Joomla 1.7.0 kararlı sürümüne de hazır olmuş olacaksınız.

Read 22023 times Tagged under Turkish
Mehmet YAZICI

Mehmet YAZICI

Mambo serüveni ile başladığım içerik yönetim sistemleri merakım Joomla! ile devam etti. Uzun yıllar Türk Joomla! kullanıcılarına hem bu sistemi sevdirmek hem de kullanımını yaygınlaştırmak adına destek verdim. Ortak bir platformda çıkardığımız Joomla Kitabı ile süslenmiş bu serüven kişisel olarak önemli dergilerde Joomla hakkındaki yazılarım ile devam etti. Halen kişisel blogumdan yazılarımı sürdürmekteyim