Displaying items by tag: Turkish
Konum bazlı fotoğraf ekleme ve takipçileriniz ile paylaşma servisleri arasında yer alan bir Google hizmeti olan Panoramio Google Earth ile entegrasyonu ile hayli kullanışlı bir servis. Çekilen resimlerin konumu itibari ile etiketlenip ayrıca konum bilgisi ile beraber paylaşılması sonucu dünyada bir çok bölgeye ait resimleri bulabildiğimiz çok geniş bir veritabanına sahip. Tabi bu servisi ilginç kılan en önemli sebep resimlerin Google Earth servisi üzerinden de görüntülenebilmesi.
Published in 2013 November
Google mühendisleri harıl harıl arama sonuçlarına daha kaliteli sıralamalar elde etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla da Google Algoritması sıklıkla güncellenerek sıralamaların manupüle edilmesinin önüne geçmeye çalışıyor. Google'ın kaliteli site kavramını oluştururken kullandığı argümanlar arasında değişmeyen ve vazgeçilmez olan bazı kurallar barındırıyor. Bu argümanlar direk olarak website'nizin Google sıralamasına en etki eden faktörleri içermesinden ötürü özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardır.
Published in 2013 September
Tuesday, 01 January 2013 00:00

Joomla 3.0 SEO ipuçları

Joomla içerik yönetim sisteminin SEO /SEF yapısındaki gelişmeleri tanımak için bile olsa Joomla 3.0 sürümünü kullanmayanların deneyimlemesi gerektiğine inanıyorum. Günümüzde websiteleri, arama motorlarının sürekli gelişen ve değişen algoritmalarına uyum sağlamak zorunda, hal böyleyken Joomla kullanan websiteleri mümkün olduğunca en yüksek sürümü kullanmaları bu uyum için atılacak en iyi adım olacaktır. Joomla 3.0 ile bazı yararlı Joomla uyumlu eklerinin de yayımlanması ile beraber SEO konusunda dahan iyi bir deneyim sunmayı vaadediyor. Joomla 1.5 / 2.5 için birbirinden fonksiyonel ve bir o kadar da yararlı SEO eklentileri mevcuttu Set Generator Tag, SEOSimple, SEO Pagination, JoomSEF, J!Redirect 301, SH404sef bu eklentilerin en tercih edilenleri olmuştu.
Published in 2013 January
Genellikle evimize misafirliğe gelenlere hitaben "ateş almaya mı geldin?, biraz daha otursaydın!" şeklinde, gelişi ile gideceği zamanı birbirine çok yakın olması halinde kullandığımız bir deyim şimdi Joomla! 1.6 için kullanılır oldu. Bize getirdiği ayrıntılı kullanıcı yönetimi, giriş seviyelendirme özelliği, iç içe kategori sistemi, yönetilebilir linkler ve henüz kullanamasak da tek tık ile sistemde yüklü eklentilerin otomatik güncelleştirilmesi gibi yeniliklerle bizlerde özel bir yeri olmuştu. Bu nedenle de gelişi ile gidişi arasındaki zaman farkının azlığı bize bu deyimi ister istemez hatırlatıyordu. Ancak Joomla! 1.6, kendisine atfedilen misyonu başarı ile tamamlamak ve bizleri Joomla 1.7 sürümüne daha hafif ve sorunsuz bir şekilde taşımak için son kez Joomla! 1.6.4 olarak geçtiğimiz gün yayınlandı.
Published in 2011 July
Wednesday, 01 June 2011 00:00

Joomla Sitenize'de Bahar Gelsin

Bu sene adeta kış bitmek bilmedi ve baharın o gülen yüzü istikrarlı bir şekilde bizden yana dönmediği şu günlerde yine de baharın gelişinin ilk müjdecisi olan çiçekler ve çiçeklenen ağaçlar içimizi bahar sevinci ile doldurmaya başladı. Tıpkı evimizi bahara hazırlamak adına bakım ve boyasını yaptığımız gibi joomla ile hazırladığımız web sitemiz içinde şöyle güzel ve pek de yorucu olmayan bir bahar bakımı yapmaya ne dersiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim, öyleyse aşağıdaki 6 adımdan oluşan bahar bakımını joomla web sitelerimiz için yapmaya başlayalım. Böylelikle websitemiz de çiçek açsın ve sanal ortamdaki evimizin içine de güneşin girmesini sağlamış olalım;
Published in 2011 June
Google’ın Caffeine güncellemesi ile beraber artık iyiden iyiye ön plana çıkan site dışı SEO çalışmalarından olan Backlink (geri bağlantı) çalışmaları daha bir önem kazanmış görünüyor. Bu konuda bir çok webmaster’ın deneyimleri doğrultusunda artık neredeyse kesinleşmiş olan Backlink faktörü sitenizin arama motoru sonuçları ve özellikle de pagerank açısından önemini bir kere daha teyit etti. Bu öneminden dolayı şimdiki yazımızda başarılı bir Backlink çalışmasının temellerini nasıl oluşturacağımızı ve buna göre yapılabilecek çalışmaların neler olduğuna değinmeye çalışacağız.
Published in 2011 March
Tuesday, 01 February 2011 19:38

Hemen Çıkma Oranı ve Sitemize Katkısı

SEO çalışması yapan geliştiricilerin özellikle üzerinde durduğu en önemli faktörlerden bir tanesi de "Bounce Rate" diye tanımlanan site ziyaretçilerinizin hemen çıkma oranıdır. Botlar, arama motorlarından kelime veya kelime dizisi ile yapılan aramalardan gelen ziyaretçilerin geldikleri sayfada ne kadar kaldıklarını değerlendirir. Zaman içinde de topladıkları bu veri arama motorlarındaki sonuçlara ait sıralamada yerinizi belirlemekte önemli bir kriter olarak kullanır. Arama motorlarına ait botlar en rahat olarak kendi sonuçlarından sitenize giden kullanıcıların davranışlarını takip eder. Bunun dışında sosyal ağlar ve diğer linklerden sitenize gelenleri kendi karmaşık algoritması dahilinde değerlendirir ve bu kullanıcıların sitenizdeki hemen çıkma oranını belirler.
Published in 2011 February
Sunday, 02 January 2011 19:44

Joomla! 1.6 Partisi

Kutlama zamanı! Joomla! 1.6 bu ay çıkacak! Parti şapkalarınızı giyin, müziği açın, bir eş bulun ve joomla! seviç dansı yapın.
Published in 2011 January
Wednesday, 01 December 2010 02:36

Genel Ağ Sayfanızın Güvenliği

Saatlerce, günlerce ve belki de haftalarca çalışıp hazırladığınız genel ağ sayfanız (web siteniz) kötü niyetli insanların eline geçmesin!Birkaç konuya dikkat ederek genel ağ sayfanızın (internet sitenizin) güvenliğini sağlayabilir ve verimini koruyabilirsiniz. Böylece hem harcadığınız emek boşa gitmemiş olur hem de ziyaretçileriniz kesintisiz hizmet almaya devam edebilirler.
Published in 2010 December
Wednesday, 01 December 2010 14:13

Joomla WebSite Güvenliği 'Giriş'

Her ciddi web projesinin temelini teşkil eden (etmesi gereken) unsur website güvenliği olmalıdır ki projelerinizin ciddiyetinin de temeli güvenliktir. Website güvenliği dediğimizde de ilk aşama bilgisayarımızdan başlar ki “Güvenli bir websitesi için güvenli bir bilgisayar” olmazsa olmaz ilk etkendir. Güncel ve kaliteli bir anti-virüs yazılımı ile korunan işletim sistemi, sizi internet dünyasına açan tarayıcınızın güncelliği sağlam bir güvenlik için temel oluşturmaktadır. Gün içinde onlarca websitesini ziyaret ediyor ve bu sitelerde oluşan güvenlik zafiyetleri sebebi ile bilgisayarınıza bulaşabilecek olan Javascript temelli zararlı sayfalar siz farkında olmaksızın tarayıcınıza, oradan bilgisayarınızın sistemine ve en nihayetinde FTP bağlantınız üzerinden de sizin websitenize bulaşabilir.
Published in 2010 December
  • 1
  • 2
Page 1 of 2