جوملا 1.5 یا 1.6 ؟ کدامیک را انتخاب کنیم ؟

Written by | 01 August 2011 | Published in 2011 August
سوالی که این روزها کاربران جوملا مطرح می‌کنند این هست که جوملا! 1.5 را انتخاب کنند یا جوملا! 1.6 ! آیا مهاجرت به نسخه 1.6 و ارتقای جوملا 1.5 کار صحیحی هست ؟ در این مقاله سعی می‌کنیم بطور کامل این موضوع را شرح دهیم تا بتوانید نسبت به نیاز خود انتخاب نمایید. توجه کنید این یک نوشته کوتاه است و بصورت تخصصی مباحث را بررسی نخواهد کرد. تفاوتهای میان جوملا 1.5 و 1.6 بطور کلی تفاوتهای قابل توجهی مابین جوملا 1.5 و جوملا 1.6 وجود دارد که نشان میدهد جوملا در نسخه 1.6 خود توانسته نیازهای عمده کاربران خود را برآورده کند و قدم در مرحله جدیدی بگذارد. از مهمترین تغییرات در نسخه 1.6 جوملا! میتوان به موارد ذیل اشاره نمود: قابلیت مجموعه های تو در تو قابلیت مدیریت گروههای کاربری مختلف بهینه سازی بهتر برای موتورهای جستجو
 • ساده شدن درج مطالب
 • مدیریت ساده ماژولها برای قالبهای مختلف
 • بارگزاری ساده فایلها با سیستم مدیریت فایلها
 • نصب کننده الحاقات و قویتر شدن این بخش
 • کامپوننت ارجاء (ریدایرکت آدرسهای سوخته)
 • بهینه سازی کامپوننت 404 (عدم موجود بودن)
 • تغییرات آسان در زبان بخش مدیریت و کاربری
 • بروزرسانی ساده ملحقات نصب شده
 • اما چرا با توجه به اینکه جوملا 1.6 این برتریها را دارد بنیاد جوملا! همچنان از نسخه 1.5 در کنار 1.6 پشتیبانی میکند ؟

  جوملا 1.5 از پشتیبانی طولانی مدت برخوردار است ! شاید تا بحال توجه فرموده باشید که سیستم عاملهای بر پایه لینوکس هنگامی که یک نسخه جدید را منتشر میکنند اعلام میکنند مدت زمان پشتیبانی از این سیستم عامل چه مدت خواهد بود ! و مشخص میکنند این سیستم عامل پشتیبانی طولانی مدت دارد یا کوتاه مدت !! خوب برای یک مدیر سرور بسیار مهم است که بداند در آینده چه برنامه ای باید داشته باشد ! پس با این وجود میتواند بهترین انتخاب را داشته باشد!

  خوب طبیعتاً وقتی یک چهارچوب بطور کلی در حال تغییر است باید مرحله به مرحله پیش رفت تا کاربران لتمه نخورند ! بهترین کاری که میشد کرد این بود که نسخه های نهایی و قابل استفاده را برای کاربران تهیه نمود و بصورت برنامه ریزی شده و زمان بندی مشخص کاربران را به نسخه نهایی سوق داد.

  جوملا همیشه به این فکر میکند که چگونه میتواند در سریعترین زمان رشد کند و جایگاه برتری را در بین کاربران داشته باشد. پس بهترین راه این بود تا با انتشار مرحله ای جوملا آنرا به نسخه نهایی رسانده و در نهایت از نسخه 1.5 خداحافظی کند.

  همانطور که میدانید عمر نسخه 1.6 کوتاه است اما این دلیل بر استفاده نکردن آن نمیشود ! چون با به پایان رسیدن عمر نسخه 1.6 جوملا نسخه 1.7 بصورت استیبل منتشر خواهد شد و شیوه ارتقای جوملا 1.6 به 1.7 بسیار ساده میباشد که این موضوع نشان میدهد جوملا 1.6 و 1.7 در راستای یکدیگر و برای رسیدن به نسخه نهایی 1.8 میباشند.

  اما نکته قابل توجه اینجاست که جوملا با توجه به ملحقات فراوانی که دارد باید به برنامه نویسانی که تا امروز برای جوملا! 1.5 الحاقاتی را بوجود آورده اند زمان دهد تا با چهارچوب و API جدید جوملا آشنا شوند و ملحقات فوق را برای نسخه 1.6 و 1.7 و در نهایت برای 1.8 آماده سازی کنند. خوب این موضوع برای جوملا مهمترین اصل بود که بتواند از ملحقات خود همچنان بهره ببرد و زمان لازم برای گسترش و برنامه ریزی را به برنامه نویسان سراسر جهان بدهد.

  شاید این سوال برایتان بوجود بیاید که خوب چرا بنیاد جوملا از نسخه های پیش انتشار به این منظور استفاده نکرد تا برنامه نویسان بتوانند خود را آماده کنند !؟ من حدس میزنم بنیاد جوملا دقیقاً همینکار را کرده ! اما با یک تیر دو نشان را هدف گرفته ! هم میخواهد کاربران را با جوملای جدید آشنا کند و هم برنامه نویسان را. خوب این به بنیاد جوملا نیز میتواند کمک کند تا مشکلات احتمالی را نیز برطرف سازد و در نسخه های بعدی به نرم افزار پایدارتری برسد.

  اما در این بین برای برخی گروهها تهیه کامپوننتها و مهاجرت به نسخه جدید جوملا! هزینه و زمان زیادی را خواهد داشت ! مانند فروشگاه ساز ویرتومارت و یا مدیریت مجموعه سوبی و ... . که ممکن است این گروهها الحاقات گسترده و عظیم خود را برای نسخه 1.6 و 1.7 نتوانند انتشار دهند و مستقیماً برای نسخه 1.8 منتشر کنند. خوب باید قبول کنیم هزینه بالایی دارد و طبیعی هست که برای نسخه 1.8 که پشتیبانی طولانی مدت دارد مستقیماً منتشر نمایند و تا آن زمان وقت دارند که بستر مهاجرت را فراهم کنند تا از رقبای خود عقب نمانند و بتوانند کاربران فعلی حود را از جوملا 1.5 به جوملا 1.8 با اطمینان بهتری کوچ دهند !

  بطور کلی تنها دلیلی که ممکن است یک کاربر برای ایجاد سایت جدید از نسخه 1.5 استفاده کند همین میتواند باشد که برخی از الحاقات یا هنوز برای جوملا 1.6 و بزودی 1.7 (که الان در نسخه آلفا است) منتشر نشده اند و یا ممکن است تا آمدن نسخه 1.8 منتشر نشوند !

  خب باید به این نکته هم توجه داشت که به آن تعدادی که برای نسخه 1.5 قالب آماده شده هنوز برای نسخه 1.6 آماده نشده. که البته این موضوع طبیعی هست!

  اما دلیل دیگری که ممکن است باعث بشود که یک کاربر از نسخه 1.5 استفاده کند و آنرا به 1.6 ترجیح دهد اینست که با توجه به جوان بودن جوملا 1.6 ممکن است باگهای امنیتی خاصی در این نسخه باشد که برای یک سایت بسیار رسمی مشکل بزرگی میتواند باشد اما میتوان با توجه به گذشته بنیاد جوملا به ارائه سریع نسخه های رفع اشکال اعتماد کرد. اما خوب طبیعتاً جوملا 1.5 بدون شک آزمایش خود را پس داده و میتواند نمونه خوبی برای تشخیص قدرت جوملا و بنیاد جوملا باشد.

  آیا با همه این تفاسیر بهتر است از 1.6 استفاده کنیم یا اجازه دهیم نسخه 1.5 به ما خدمت کند ؟

  دقیقاً این سوالی هست که همه کاربران جوملا مطرح میکنند ! چه جالب که این سوال هنوز جواب مشخصی ندارد و باید خود فرد انتخاب کند !

  با توجه به توضیحاتی که در بالا بیان شد. باید شما طبق برنامه ریزی، تخصص، پیشنیازهای سایت و مواردی از این قبیل انتخاب کنید که آیا مایلید از نسخه 1.5 استفاده کنید یا 1.6 !؟

  بطور مثال ما یک سایت داریم که تماماً از امکانات پیشفرض جوملا استفاده میکند و الحاقی خاصی نصب نیست، بدون شک بهتر است با استفاده از کامپوننت jupgrade جوملای 1.5 خود را به 1.6 ارتقا دهیم.
  البته اگر در جوملا 1.5 خود از الحاقاتی که برای نسخه 1.6 نیز انتشار داده شده اند استفاده میکنید نیز پیشنهاد من اینست که به 1.6 مهاجرت نمایید.

  اما در شرایطی که ما در حال استفاده از نسخه 1.5 هستیم و از کامپوننت ویرتومارت یا گالری عکس خاصی که برای نسخه 1.6 هنوز نسخه ای را ارائه نکرده تا بتوانیم در نسخه 1.6 از آن استفاده کنیم و نمیتوانیم سایت را بطور کامل ارتقا دهیم بهتر است تا انتشار نهایی نسخه 1.8 منتظر بمانیم.

  بطور کلی بهتر است با توجه به آینده سایت خود در مدت باقی مانده تا انتشار نسخه 1.8 نسخه مورد نظر را انتخاب نمایید. چرا که انتخاب هوشمندانه شما میتواند کمک بسزایی به شما در این موضوع داشته باشد و امتیازاتی را شامل حال شما نماید. چرا که جوملا 1.6 نسبت به جوملا 1.5 از بهینه سازی بهتری برای موتورهای جستجو برخوردار است و میتواند باعث بازدید بهتر سایت شما شود و بسیاری موارد دیگر که هرکدام نیازمند مقاله ای جداگانه هستند.

  سخن آخر :برخی از منتشر کنندگان جوملا در ایران که نتوانسته بودند نسخه 1.6 را فارسی و بومی سازی کنند یا به عبارتی هنوز هم نتوانسته اند ! اقدام به تخریب نسخه 1.6 در بین کاربران ایرانی نمودند که از اصول حرفه ای خارج بود ! بهتر بود تفاوتهای جوملا 1.5 و 1.6 را بیان میکردند و انتخاب را برای کاربران آزاد میگذاشتند و پشت این موارد کم کاری خود را پنهان نمیکردند ! البته این موضوع چیزی از ارزشهای این دوستان کم نخواهد کرد. اما بهتر بود به شخصیت کاربران خود توهین نمیکردند! البته این نظر شخصی بنده هست و ممکن است نظر دیگران متفاوت باشد. به هر حال بهتره همیشه با واقعیتها زندگی کنیم !

  اینکه از چه نسخه ای از جوملا و انتشار چه تیمی استفاده میکنید مهم نیست. مهم اینست که شما از جوملا استفاده میکنید و شایسه برترینها هستید.

  Read 19502 times Tagged under Farsi
  Ahazan Mahdi

  Ahazan Mahdi

  مهدی آهازان
  مدیر وبسایت CMSLEARN (مرجع آموزش‌های سیستم‌های مدیریت محتوا)
  اگر تمایل به همکاری در این سایت دارید شک نکنید ما نیز در انتظار شما هستیم.